Międzynarodowy Dzień Mediacji 2023

W październiku 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Międzynarodowy Dzień Mediacji jest świętem ogólnonarodowym, poświęconym upowszechnianiu wiedzy o polubownych metodach rozwiązywania sporów, między innymi w drodze mediacji. W ramach akcji edukacyjnej w klasach I – VIII zostały przeprowadzone zajęcia, których celem było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z mediacją. Aby docenić opinie innych ludzi, musimy nauczyć się słuchać – taki wniosek wysunęliśmy po wysłuchaniu opowieść „O sześciu niewidomych mędrcach i słoniu”. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką zajęć – przeprowadziliśmy ciekawe dyskusje dotyczące ważności komunikacji interpersonalnej i umiejętności rozwiązywania konfliktów na drodze porozumienia. Na zakończenie utrwaliliśmy zdobytą wiedzę, rozwiązując ciekawe quizy.

Konflikty są dość powszechnym zjawiskiem. Doświadczamy ich na co dzień, w różnych relacjach i środowiskach. Mediacja może nam pomóc w ich rozwiązywaniu, ponieważ siłą mediacji jest rozmowa skonfliktowanych stron o tym, co dzieli oraz wspólne poszukiwanie rozwiązań.

Bardzo dziękujemy wszystkim wychowawcom klas I – VIII za aktywne włączenie się do powyższej akcji.

Koordynatorkami działań w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji były: p. Agata Kaciłowicz, p. Jolanta Conkała i p. Anna Wakuła.

Zdjęcia: p. Agata Kaciłowicz, p. Małgorzata Juszczyńska, p. Anna Gajda, p. Marzena Szczygielska.