Szkoła Pamięta 2023 – odwiedziliśmy cmentarz i miejsca pamięci

W tym roku po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do akcji „Szkoła pamięta”, organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią ,,małej ojczyzny”. W dniu 31 października 2023 r. uczniowie klas I, II i III z wychowawcami odwiedzili cmentarz w Łukowie, aby zapalić znicze na grobach zmarłych, którzy oddali życie w czasie walki o naszą Ojczyznę i poznać historię bohaterów naszej okolicy. Na chwilę zadumy zatrzymaliśmy się przy Krzyżu Katyńskim upamiętniającym łukowian poległych w Katyniu oraz tragiczną śmierć polskiej delegacji państwowej w katastrofie samolotowej nad Smoleńskiem. Oddaliśmy również hołd harcerzom, którzy poświęcili swe młode życie dla Ojczyzny. Odwiedziliśmy grób żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie II wojny światowej, gdzie złożyliśmy wiązankę i zapaliliśmy znicze. Pamiętaliśmy także o pracownikach i nauczycielach, którzy pracowali kiedyś w naszej szkole. Zapaliliśmy znicze przy tablicy upamiętniającej 100 lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę, która znajduje się przy kaplicy w Świdrach. Jest ona wyrazem pamięci dla mieszkańców Świdrów, którzy walczyli i ginęli w obronie wolności oraz dla ludności cywilnej prześladowanej i wywożonej w głąb Niemiec i Rosji, która oddawała swe życie w walce o wolną Polskę. Oddając hołd zmarłym i pomordowanym uczniowie zapalili znicze,  postawili wiązankę kwiatów i pomodlili się za tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.

Wyjazd zorganizowała p. Marzena Szczygielska we współpracy z p. Elżbietą Soszka, p. Anną Gajdą i p. Agatą Kaciłowicz.

Zdjęcia p. Marzena Szczygielska